Allah’ın hep ‘ben yaptım, ben yarattım demesi’ tuhafıma gidiyor.

Aslında Kur’an’ın geneline bakıldığı zaman, Allah “ben” yerine “biz” kelimesini kullanır. Yani Rabbimiz bize ego veya kibir ifade eden “ben yaptım, ben ettim” demek yerine “biz yaptık, biz yarattık” gibi tevazu ifade eden bir kelimeyi tercih etmektedir. Allah Kur’an’da neden “ben” ifadesini kullandığını detaylı olarak izah ettiğimiz videomuzu izlemenizi öneririz.

Bununla birlikte bazıları, Allah’ın varlıkları kendisine ibadet etmeye mecbur bırakması veya koyduğu kurallara uymayı zorunlu kılmasını bir ego olarak gördüklerini ifade etmektedirler. Burada da şunu söylemek gerekir, ibadete Allah değil, yarattığı bizler muhtacız. Çünkü bizler zayıf, aciz ve sınırsız ihtiyaç sahibi olarak yaratılmış varlıklarız. İbadet ile kendimizi Kudreti nihayetsiz, zenginliği sınırsız olan Allah’ın huzuruna çıkar, ondan ister, halimizi ona arz ederiz. Bir bebeğin annesine nazlanması annenin egoist olduğu anlamına gelmez. Aksine anne şefkat etmek, bebek ise şefkat istemek fıtratında yaratılmıştır.

Allah’ın koyduğu kanunlar ise bu dünya ve ahiret saadetimiz için gerekli olan kurallardır. Elbette kullardan bazıları bu kurallara uyarken, bazıları uymayarak diğer kulların da haklarını gasbedecek ise o zaman Allah’ın cezalandırması kadar normal bir şey olmamalıdır.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başlat
1
Bizimle iletişime geçmek için başlat butonuna basabilirsiniz.